Poradnik uprawy

UPRAWA W GLEBIE

UPRAWA W HYDROPONICE

UPRAWA W KOOSIEUPRAWA W GLEBIE

 W tym artykule omawiamy ogólne punkty do uprawy na substratach gruntowych.

W przypadku uprawy na gruncie hodowca troszczy się wpierw o dobry rodzaj gruntu; dobry rodzaj gruntu charakteryzuje się dużą „sprężystością", która zapewnia wystarczającą obecność powietrza (tlenu) przy korzeniach, ponadto grunt powinien się cechować niskim przewodnictwem elektrolitycznym EC i najlepiej mieć odczyn pH równy 5,5-6,0.

 Jeżeli wsadzimy młode rośliny do środka, to istnieją różne sposoby rozpoczęcia uprawy, poniżej omawiamy sposób, który najczęściej daje w efekcie najbardziej udane zbiory.


Młodą sadzonkę umieszczamy wpierw do „małej" doniczki, tak by doniczka ta w ciągu tygodnia 2 razy wyschła i potrzebowała wody z odżywką.. Przy podsuszaniu doniczki młoda sadzonka ma szansę rozwinąć korzenie tak, że  zapewnimy jej dobre przyjęcie się. Doniczka, którą możemy użyć ma średnicę około 12,5 cm. Wypełnij wpierw doniczki ziemią.


Utwórz wpierw zbiorniczek na odżywkę z odżywką ODŻYWKA POCZĄTKOWA, następnie wzbogać ją środkami Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots, ustaw przy tym EC 1,3-1,7, a pH na 5,0.Jeżeli nie masz mierników pH oraz EC to użyj 20 ml odżywki A oraz 20 ml odżywki B na 10l wody, w ten sposób dozuj także Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots w zbiorniczku.

Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots używaj przy uprawie na gruncie oraz kokosie w trakcie całej uprawy enzymy są tak zwanymi biokatalizatorami, które przyspieszają reakcje chemiczne w organizmach. Enzymy, to substancje, które same wychodzą nie zmienione z reakcji, składają się onez białek.

Bio Roots dba o dobre ukorzenienie a w późniejszym stadium o ilość pączków (kwiatów), aktywnymi substancjami Bio Roots są heteroauksyny.

Bio Crop troszczy się o zwiększenie zawartości chlorofilu w roślinie, a tym samym o zwiększenie procentowej zawartości cukru w roślinie, co można zmierzyć za pomocą refraktometru BRIX.

Dzięki temu rozwiązaniu w dziedzinie odżywek grunt staje się  wilgotny, po zakończeniu można rozsadzić młode pędy, w tym celu wykonaj ręką otwór w doniczce 12,5 cm, przytrzymaj młody pęd w środku i dociśnij grunt.
Teraz zważ doniczki, tak by się zorientować w początkowej wadze gruntu, tą wagę początkową określamy jako 100%;
 umieść pędy w miejscu, które oczyściłeś, zadbaj o optymalne  temperatury ok. 26-27 st. C oraz wilgotność względną (o ile to możliwe) równą około 70%.

W celu uzyskania wilgotności względnej równej ok. 70% dobrze jest naprężyć dziurkowany plastik wokół rośliny w trakcie pierwszego tygodnia.

Zostawiamy doniczki do ponownego wyschnięcia do uzyskania 60-70% wagi początkowej. Jeżeli osiągnięto ten punkt, to można roślinom po raz pierwszy dać wodę wraz z odżywką wspomagającą wzrost w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Roots oraz Bio Crop, z tą odżywka wspomagającą wzrost zaczyna się przy tej samej wartości EC, którą używano przy odżywce ODŻYWKA POCZĄTKOWA, o odczynie pH w przedziale pomiędzy 5,4 a 6,0. Uwaga: podawanie pierwszy raz wody to prawdopodobnie najważniejsza tura podlewania w całej hodowli, jeżeli poda się w tym stadium wodę zbyt wcześnie, to młoda rozsada stanie się „za mokra" i przez to powstanie większe ryzyko zgorzeli korzenia i łodygi, roślina nie będzie mogła także rozwinąć się z korzenia, zadbaj więc o to, by pierwsze podlewanie odbywało się zawsze we właściwym momencie.

 Jeżeli chcesz uzyskać rozsady na wełnie mineralnej, to musisz uświadomić sobie, że napięcie ssania gruntu jest większe niż wełny mineralnej. W praktyce oznacza to, że grunt, po wyciągnięciu szczepki, wełna mineralna „odessie do sucha", dzieje się tak w ciągu 24 godzin.Żeby rozwiązać ten problem można podlewać szczepkę co 24h, używając 50 ml wody z odżywką. Jeżeli tego nie zrobisz, to istnieje ryzyko, że roślina wyschnie, co w efekcie spowoduje niedorozwój jej korzenia (pozostaje w tyle). Nie używaj więcej niż 50 ml na dzień na szczepkę, także grunt musi mieć możliwość przeschnięcia. Kiedy młoda roślina przebiła się korzeniami przez doniczkę 12,5 cm to czas na przesadzenie jej do większej doniczki (lub skrzynki), zwilż także ten grunt odżywką wspomagającą wzrost, w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Croporaz Bio Roots, używaj przy tym takiej samej wartości EC jak ta, z którą zaczęto uprawę oraz odczynu pH 5,4.

Zrób otwory rękami i umieść w nich rośliny, włóż dociskając, te duże doniczki można też zważyć, by w ten sposób zorientować się w maksymalnej wadze doniczki, ją także określamy jako 100% Zostaw teraz doniczki żeby wyschły do uzyskania 60%-70% wagi początkowej dodając wpierw wodę z odżywką wspomagającą wzrost. Kiedy rośliny się zakorzenią, przychodzi czas na powolne zwiększenie wartości EC. Podnieś EC do uzyskania wartości 2,0, o maksymalnej różnicy EC 0,1-0,2 pomiędzy turami podlewania.
Zadbaj o prawidłowe umieszczenie rośliny w gruncie, dobre umieszczenie określa ostatecznie w dużym stopniu uzyskane zbiory.

 Po 14 dniach przechodzisz do żywienia w fazie kwitnienia, używanego do końca uprawy, także w tym okresie nie przestajesz używać Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots i od momentu zawiązania pączków zaczynasz używać PK BLOEIBOOSTER (wzbogacony lub naturalny) STYMULATOR KWITNIENIA PK używa się do 1 tygodnia przed zbiorami.
Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots można używać w trakcie całej uprawy.

W ostatnich 2 tygodniach zbiorów roślina nie wymaga tyle odżywiania jak w poprzednich tygodniach, sprawa polega też na tym, by w ostatnich 2 tygodniach należy ponownie obniżyć o kilka dziesiętnych EC np.2,0 do 1.6, nie zaprzestawać podawania odżywki aż do końca uprawy, a więc nie chodzić na samą wodę - dopuszczalne jest jedynie zmniejszenie wartości EC.

 W trakcie uprawy nie mamy możliwości sterowania wszystkim, dodawanie wody to metoda sterowania, którą możemy dobrze opanować, dlatego zadbaj o to, by Twoje rośliny nie były ani za suche ani za mokre, niesie to ze sobą pewną trudność; należy kupić miernik zawartości wody za kilkadziesiąt euro w każdym dobrym sklepie. W przypadku używania takich mierników przed użyciem „wyszoruj" je za pomocą gąbki (którą normalnie myjesz naczynia).

Problemy z EC mogą również powstać przez to, iż hodowca zbyt wysoko je ustawił lub ponieważ roślina zbyt mało przyswoiła, można to zawsze skontrolować pobierając tak zwaną próbkę gruntu; żeby ją pobrać należy postępować jak poniżej: weź 500 ml wody odmineralizowanej, napełnij gruntem do pobrania próbki, (zadbaj o to, by mieszanka do próbki była dobra tzn. z różnych warstw doniczki oraz z różnych miejsc ogrody) do 750 ml, dobrze zamieszaj i zostaw żeby naciągała przez 24h, następnie można ją przefiltrować przez filtr (do kawy), żeby później zmierzyć pH, a następnie EC.

Gdybyś chciał(a) zmierzyć różniące się wartości, spróbuj je skorygować przez dolanie wody (zbiornik odżywki) żeby dostosować wartości pH i EC.

 Ogólna zasada EC: To, co dodajesz w EC do rośliny, to to, co chcesz znaleźć z kolei w substracie (grunt, wełna mineralne
itp..), na przykład:
hodowca daje roślinie nawóz o EC 2,0, po pobraniu próbki z gruntu uzyskuje on(a) z kolei EC o wartości 1,9, to najbardziej idealny obraz, roślina zabiera odrobiną, więcej niż to, co jej się dostarcza.

Jeżeli w tym przykładzie w gruncie znaleziono by EC o wartości 2,4 wtedy należy podjąć właściwe działanie w celu zmniejszenia EC w zbiorniku odżywki z powrotem do np.  1.6. (stopniowo, maks. różnica wartości EC pomiędzy turami
podlewania to 0,2.


Ogólne wskazówki:

Zadbaj o dobry klimat, spróbuj utrzymać temperaturę poniżej 30 st. C, powyżej tej temperatury szparki rośliny zaczynają się zamykać, przez co fotosynteza przestaje być możliwa. (trzymaj termometry bezpośrednio pod lampą, na wysokości kwiatów, żeby zorientować się w temperaturach maksymalnych)

 Zadbaj o dobrą temperaturę w nocy (wyłączone lampy)
ok. 22 st. C, nie pozwól by spadła ona poniżej, inaczej pojawią się problemy ze zbyt chłodnym gruntem kiedy lampy zostaną znowu włączone temperatura podłoża będzie zbyt niska,
 a roślina nie przetransportuje wody do góry lub będzie jej za mało, przez co stomata (szparki) w przypadku braku wody i z powodu chłodzenia z powrotem się zamkną, przez co nastąpi zbyt mała fotosynteza dla rośliny, ten proces będzie mógł się dopiero ponownie rozpocząć, gdy temperatura podłoża dojdzie powyżej 20 stopni Celsjusza. Jeżeli chcesz przygotowywać rośliny przy temperaturze podłoża poniżej 20 stopni Celsjusza, to musisz uwzględnić stratę kilku godzin na dzień, co w efekcie da straty produkcyjne w wysokości 20-30%.

Unikaj ciągu zimnego powietrza na rośliny. Jeżeli wlot powietrza wpuszcza zimne powietrze do środka, sprawa polega na tym, by nie dać roślinom „spaść”, jeżeli tak się stanie, to szparki znowu się zamkną, przez co nie będzie mogła nastąpić fotosynteza. Podmuchów zimna można uniknąć montując kurtynę powietrzną na wlocie powietrza, która zadba o to, by wlatujące powietrze było dobrze podzielone (przez miliony otworków zamiast jednego dużego otworu), efektywny podział wpadającego powietrza pozwala lepiej i łatwiej kontrolować temperaturę.

 Odświeżaj wodę z odżywkami przynajmniej 2 razy w tygodniu, nie używaj przy sporządzaniu nowego zbiornika ciepłej wody, lub wody ciągniętej z ciepłego źródła, w ten sposób spada zawartość tlenu w zbiorniczku, przez co Twoje rośliny mogą przyswoić mniejszą ilość odżywki, lekko podgrzej zimną wodę, której używasz do zbiorniczka z odżywką za pomocą grzałki akwariowej do maksymalnej temperatury 24 stopni Celsjusza, powyżej tej temperatury woda traci zawarty w niej tlen, przez co rośliny nie mogą prawie wcale przyswoić odżywki i wody a więc mogą uzyskać mniej energii z fotosyntezy.


UPRAWA W HYDROPONICE


 

ROZPOCZĘCIE NA WEŁNIE MINERALNEJ (kostka startowa)
Przed rozpoczęciem pracy na kostkach rozsadowych zaczynamy pracę następująco:

 

Sporządź zbiornik odżywki ODŻYWKA POCZĄTKOWA, którą możesz użyć do kostek, odczyn pH odżywki początkowej ustaw na 5,0, EC ustaw pomiędzy 1,4 a 1,8. Uwzględnij, że czynnik EC jest wrażliwy na temperaturę, to znaczy, że wraz ze wzrostem temperatury w zbiorniku rośnie także EC, jako przykład możemy podać następującą sytuację: hodowca tworzy zbiornik odżywki na EC równym 1,6, robi to z zimną wodą bieżącą o temperaturze 12 stopni Celsjusza, następnego dnia kontroluje on zbiornik, który posiada teraz temperaturę 22 stopni Celsjusza a EC wynosi ponownie 2,0. Dzieje się tak, gdyż czynnik EC jest wrażliwy na temperaturę, pamiętaj przez cały czas, że woda, z którą ostatecznie pracujesz, ma temperaturę około 24 stopni (temperatura substratu i płynu z odżywką), napełniając zbiornik z odżywką zimną wodą należy uwzględnić, te EC zwiększy się o kilka dziesiętnych.

 

 Dodaj teraz Sio Crop, Sio Roots oraz Enzym Plus do zbiornika z odżywką i skontroluj jeszcze raz wartość pH oraz EC, w razie potrzeby wyreguluj je jeszcze raz.

 

Teraz gdy sporządziłeś zbiornik z odżywką, możesz wsadzić do niego kostki, zostaw je 24 godziny w wodzie, jeżeli nie masz tyle czasu, to zaleca się zostawienie ich przynajmniej na l godzinę.
Wyciągnij kostki po 24 godzinach i połóż je na płycie plastiku (eb & vloed bak) lub trzymaj na płycie, na której położyłeś plastik, zadbaj o to, by nadmiar wody mógł dobrze spływać (kostki nie mogą stać w kałuży z wodnej odżywki). Jeżeli umieszczasz kostki na stole z odpływem, zadbaj o kilka centymetrów przestrzeni pomiędzy kostkami, inaczej kostki będą wysychać zbyt wolno i oprócz tego, że korzenie nie będą miały szans na wybicie, pojawia się realne zagrożenie, że będziesz mial zgorzel korzenia z powodu zbyt długiego czasu stania mokrych korzeni.

Zważ kilka kostek, żeby zorientować się, jaka jest średnia waga początkowa, jeżeli używasz kostek 6,5 x 7,5 x 7,5 cm wtedy kostka waty maksymalnie 360 gram, dopuszczalna jest waga początkowa od 340 gram.

Jeżeli masz możliwość wsadzenia tak zwanej folii z otworkami (plastik, z wieloma otworami o centymetrze średnicy  rozmieszczonymi co kilka centymetrów), nałożenia jej wokół młodych roślin, bylaby to zaleta, gdyż uda się utrzymać wtedy wilgotność względną (RV) w okolicach 70%. Optymalna temperatura w pierwszym tygodniu wynosi około 26 stopni Celsjusza (nie większa! ).

Zostaw kostki do wyschnięcia aż do uzyskania wagi 250 gram, przed podaniem pierwszy raz wody z odżywkami, pierwsza tura podlewania to prawdopodobnie najważniejsza tura podlewania w całej hodowli, jeżeli podasz za wcześnie wodę, to młoda roślina będzie za "mokra", przez co nie będzie miała ona szansy rozwinąć się z korzenia, jeżeli dasz wodę zbyt późno, wtedy EC w kostce wzrośnie zbyt wysoko, co z kolei powoduje ryzyko zgrorzeli korzenia, proces ten przebiega bardzo szybko, więc nie przestawaj ważyć kostki, by wybrać właściwy moment dla pierwszego podlewania.

Odżywkę ODŻYWKA POCZĄTKOWA używa się na wełnie mineralnej przez pierwsze 10 dni, następnie przechodzi się do odżywki stymulującej rozwój.


DOŻYWKA NA CZAS ROZWOJU DLA KOSTEK, AGROFOAM, MAPITO itp.

W tej sytuacji często zakłada się, że kostki zostawia się do momentu ukorzenienia, następnie są one gotowe do przesadzenia na growcubes, mapito, agrofoam itp.

W dniu 3-7 zobaczysz, że rośliny w kostce zaczynają przebijać się korzeniami (korzenie wychodzą teraz pod kostkę), teraz jest czas na przygotowanie growcubes, mapito, agrofoam do przesadzenia z kostek na dany system.

Sporządź zbiornik z odżywką ODŻYWKA  POCZĄTKOWA, dodaj Sio Crop, Sio Roots oraz Enzym Plus, ustawia wartość pH na 5.0 a EC na 1,4-1 ,8 (ta sama wartość EC, jaka była używana przy kostkach startowych!).

 

 Zalej tym substrat (growcubes, agrofoam, itp.), puść odżywkę w płynie dookoła tak, by przelatywała przezsubstrat (nie nad nim), używaj na każde 10 litrów (zawartość doniczki) około 10 litrów odżywki ODŻYWKA POCZĄTKOWA.

Po podlaniu mapito, growcubes lub agrofoam odżywką ODŻYWKA POCZĄTKOWA należy skontrolować wartości pH oraz EC w substracie, dokonuje się tego wycinając odrobinę substratu ręcznie , złapanie wody do kubka a następnie kontrolując pH i EC.
Gdyby uzyskane wartości okazały się niedopuszczalne, należy jeszcze raz podlać doniczki roztworem ODŻYWKA POCZĄTKOWA.

Do uprawy na mapito, agrofoam lub growcubes najlepiej użyć dwóch tak zwanych rozpylaczy trójkątnych na doniczkę, nie wpuszczaj ich w kostkę, ale ustaw obok kostki rozsadowej, naprzeciw siebie.
W przypadku mapito, agrofoam lub growcubes preferuje się rozpylacze (trójkątne) zamiast skraplaczy, w przypadku braku rozpylaczy wystarczą te drugie.
Jeżeli dobrze napełniono substratem, to można wyciągnąć zakorzenione rośliny.

Różnica w porównaniu z matami z wełny mineralnej polega mianowicie na relacjach powietrze-woda; growcubes, agroloam, mapito itp. utrzymują wewnątrz doniczki tak wiele powietrza że od dnia wyciągnięcia roślin na substrat należy zacząć nawilżać kroplami.
Zacznij od 2 tur na dzień , każda między 100 a 200 ml na doniczkę.
Zadbaj o to, by pierwsza tura podlewania nie spowodowała przesączania , celem jest to, by odżywka w płynie, którą rozpylamy od lewej do prawej do maty została tak rozprowadzona przez całą matę, jeżeli jednak dasz tak wiele odżywki w płynie, że pierwsza tura spowoduje przesączanie wody, wtedy utworzy się "kolumna wody" pod rozpylaczem, kolejne tury opryskiwania będą podążały tą kolumną wody, uwaga więc na pierwszą turę opryskiwania (gdy wzejdzie słońce) by nie uzyskać przesącza !

Zwiększaj częstotliwość stopniowo do 7 tur na dzień, każdą pomiędzy 100 a 200 ml na doniczkę na turę. Podawaj również w nocy jedną turę o objętości od 100 do 200 ml na doniczkę.
Zadbaj o to, by przy każdej turze podlewania (za wyjątkiem pierwszej każdego dnia) uzyskać 10% przesącza, jeżeli nie uzyskujesz przesącza, to czas na dodanie kolejnej tury.


Używaj w pierwszych 14 dniach oprócz nawozu równiż Sio Crop, Sio Roots oraz Enzym Plus. Pomiędzy 10 a 15 dniem używaj również odżywki stymulującej wzrost, także wtedy, gdy roślina już rozkwitła.

ODŻYWKA NA CZAS KWITNIENIA DLA KOSTEK, AGROFOAM, MAPITO itp.

W tej sytuacji zakłada się, że rośliny zakorzeniły się w kostce i wpuściły korzenie w mapito, growcubes, agrofoam itp ..

Sio Crop, Sio Roots oraz Enzym Plus można dodawać codziennie, w trakcie całej uprawy.

Zaczęliśmy fazę wzrostu 2 turami opryskiwania na dzień i l turą opryskiwania w nocy. Turę opryskiwania w nocy dajemy wciąż, aż do końca, robi się tak by zagwarantować, że w najwyższej części doniczki nie wzrośnie za bardzo wartość EC. Gdybyśmy jednak tak nie robili, to roślina w trakcie dnia miałaby sporo problemów, żeby uruchomić przepływ- soków.
Od momentu zawiązania pączków zaczynamy z stymulatorem kwitnienia PK, używa się go do l tygodnia przed końcem.

Liczbę tur podlewania zwiększa się stopniowo (od 3 tur do 7 tur na dzień), należy uzależnić zwiększanie kolejek podlewania od ilości procentowej uzyskiwanego (lub nie uzyskiwanego) przesącza.

Turę podlewania dodaje się jeżeli nie uzyskuje się przesącza lub jest fo mniej niż 10% tego, co podano w ciągu minionych 24 godzin.
Kontroluj zawsze podlewanie i przesącze, pole, które przestaje transpirować, to pole, które sprawia kłopoty, można to od razu zobaczyć, kiedy odparowywanie zmniejsza się.
Jeżeli transpiracja zatrzymuje się, to trwa , prawdopodobnie przez parę dni, zanim pojawią się objawy na roślinach: zażółcenie , zgorzel, zbyt mokry substrat itp.
Jeżeli rośliny dobrze transpirują to transpirują od 7,5 do 15 1itrów na metr kwadratowy na dzień.
Uprawa na gruncie oznacza transpirację 7,5 - 10 l na metr kwadratowy na dzień (w przypadku całkowitego pokrycia liśćmi).
Uprawa na growcubes, mapito, agrofoam oznacza najczęściej transpirację 7,5 - 10 l na metr kwadratowy na dzień (w przypadku całkowitego pokrycia liśćmi). Jako ogólna zasada obowiązuje : więcej tlenu (powietrza) przy korzeniach, więcej parowania.
Im wyższe parowanie, tym więcej elementów zostanie wchłoniętych przez roślinę, tym więcej będzie ostatecznie zawartości suchej substancji w produkcie końcowym.

TEMPERATURA

Temperaturę dzienną należy zawsze próbować utrzymywać na poziomie poniżej 30 stopni Celsjusza, termometr należy zawiesić bezpośrednio pod lampą na wysokości kwiatów, tak, by uzyskać podgląd temperatury szczytowej.
Jeżeli rośliny źle znoszą napromieniowanie cieplne, to powstaje chroniczny brak wody w liściach, jeżeli brak ten będzie się utrzymywać, to w roślinie nastąpi wzrost substancji blokujących preteazę, to znaczy substancji, które utrudniają bądź utrudniają produkcję białek, i w ten sposób następuje zahamowanie produkcji kwiatów.
Roślina, pod wpływem promieni upału zamyka stromata (aparaty szparkowe na spodzie liścia), przez co ta część rośliny nie może parować lub też parowanie to jest utrudnione. Jeżeli szparki są zamknięte, nie może odbywać się fotosynteza, a więc nie następuje produkcja!
Przepływ soków jednak trwa nadal i powodują one, że kwiaty zaczynają szybko wybijać w górę.


UPRAWA W KOKOSIE

 W tym artykule omawiamy ogólne punkty do uprawy na substratach kokosowych. 
W przypadku uprawy na kokosie hodowca troszczy się  wpierw o dobry rodzaj kokosa; dobry rodzaj kokosa charakteryzuje się dużą "sprężystością", która zapewnia wystarczającą obecność powietrza (tlenu) przy korzeniach, ponadto kokos powinien się cechować niskim przewodnictwem elektrolitycznym EC i najlepiej mieć odczyn pH 5,5-6,0.
Jeżeli wsadzimy młode rośliny do środka, to istnieją różne sposoby rozpoczęcia , poniżej omawiamy sposób, który najczęściej daje w efekcie najbardziej udane zbiory.
Młodą sadzonkę umieszczamy wpierw do "malej" doniczki, tak by doniczka ta w ciągu tygodnia 2 razy wyschła i potrzebowała wody odżywczej. Przy podsuszaniu doniczki młoda sadzonka ma szansę rozwinąć korzenie tak, że zapewnimy jej dobre przyjęcie się, doniczka, którą możemy  użyć ma średnicę około 12,5 cm.
Wypełnij wpierw doniczki kokosem.
Utwórz wpierw zbiorniczek na odżywkę wspomagającą wzrost do uprawy na kokosie, następnie wzbogać ją środkami Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots, używaj przy tym EC 1,3-1 ,7 oraz odczynu pH 5,4-5.7.
Jeżeli nie masz mierników pH i EC, to użyj 20 ml odżywki A i 20 ml odżywki B na 10l wody, dawkując także tutaj Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots do zbiornika z odżywką.
Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots używaj przy uprawie na gruncie oraz kokosie w trakcie całej uprawy enzymy Są tak zwanymi biokatalizatorami, które przyspieszają reakcje chemiczne w organizmach. Enzymy to substancje, które same wychodzą niezmienione z reakcji. Składają się one z białek.

Bio Roots dba o dobre ukorzenienie a w późniejszym stadium o ilość pączków (kwiatów), aktywnymi substancjami Bio Roots są heteroauksyny.
Bio Crop troszczy się o zwiększenie zawartości chlorofilu w roślinie, a tym samym o zwiększenie procentowej zawartości cukru w roślinie, co mozna zmierzyc za pomocą refraktometru BRIX.
Dzięki temu rozwiązaniu w dziedzinie odżywek kokos staje się wilgotny, po zakończeniu można rozsadzić młode pędy, w tym celu wykonaj ręką otwór w doniczce 12,5 cm, przytrzymaj młody pęd w środku i dociśnij kokos.
Teraz zwaz doniczki, tak by się zorientować w początkowej wadze doniczki, tą wagę początkową określamy jako 100%, umieść pędy w miejscu, które oczyściłeś, zadbaj o optymalne temperatury ok. 26-27 st. C oraz wilgotności względnej (o ile to możliwe) ok. 70%.
W celu uzyskania wilgotności względnej równej ok. 70% dobrze jest naprężyć dziurkowany plastik wokół rośliny w trakcie pierwszego tygodnia.
Zostawiamy doniczki do ponownego wyschnięcia do uzyskania ok. 60 - 70% wagi początkowej.
Jeżeli osiągnięto ten punkt, to można roślinom po raz pierwszy dać wodę wraz z odżywką wspomagającą wzrost do uprawy na kokosie w polqczeniu ze srodkami Enzym Plus, Bio Roots oraz Bio Crop, dla tej odżywki wspomagającej wzrost daje się to samo EC, której używa się na początku, 0 pH w zakresie pomiędzy 5,4 a 6,0.

Uwaga: podanie wody po raz pierwszy to prawdopodobnie najważniejsza tura w całej uprawie, stąd, jeżeli pod a się w tym stadium wodę zbyt wcześnie, to młoda szczepka stanie się za "mokra" i przez to powstanie większe ryzyko zgorzeli korzenia i łodygi, roślina nie będzie mogła także rozwinąć się z korzenia, zadbaj więc o to, by pierwsze podlewanie odbywało się zawsze we właściwym momencie.

Jeżeli chcesz uzyskać szczepki na wełnie mineralnej, to musisz uświadomić sobie, że napięcie ssania kokosa jest większe niż wełny mineralnej. W praktyce oznacza to, że kokos, po wyciągnięciu rozsady "odessie do sucha" wełnę mineralną, dzieje się tak w ciągu 24 godzin.
Żeby rozwiązać ten problem, możesz młodej szczepce co 24 godziny (w trakcie pierwszych trzech dni) dolewać 50 ml wody z odzywkq (przez nakładkę z wełny mineralnej). Jeżeli tak nie uczynisz, to istnieje ryzyko, że roślina wyschnie za bardzo, co w efekcie spowoduje niedorozwój jej korzenia (pozostaje w tyle). Nie używaj więcej niż 50 ml na dzień na szczepkę, także kokos musi mieć możliwość przeschnięcia.

Kiedy młoda roślina przerosła korzeniami doniczkę 2,5 cm to czas na przesadzenie jej do większej doniczki (lub skrzynki), zwilż także ten grunt odżywką wspomagającą wzrost dla upraw na kokosie, w połączeniu ze środkami Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots, używaj przy tym takiej samej wartości EC jak ta, z którą zaczęto uprawię oraz odczynu pH 5,4.

 

 

Zrób otwory rękami i umieść w nich rośliny, włóż dociskając, te duże doniczki można też zważyć, by w ten sposób zorientować się w maksymalnej wadze doniczki, ją także określamy jako 100%. Zostaw teraz doniczki żeby wyschły do uzyskania 60%-70% wagi początkowej dodając wpierw wodę z odżywką wspomagającą wzrost na kokosie. Kiedy rośliny się zakorzenią, przychodzi czas na powolne wzmocnienie wartości EC. Podnieś EC do uzyskania wartości 2,0, 0 maksymalnej różnicy EC 0, 1-0,2 pomiędzy turami podlewania.

Zadbaj o prawidłowe umieszczenie rośliny w kokosie, dobre umieszczenie określa ostatecznie w dużym stopniu uzyskane zbiory.

Po 14 dniach przechodzi się do odżywki na czas kwitnienia do uprawy na kokosie, którą stosuje się do końca, także w tym okresie używa się stale Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots a od momentu zawiązania pączków używa się także stymulatora PH (wzbogaconego lub naturalnego), stymulatora PK używa się to 1 tygodnia przed zbiorami.
Enzym Plus, Bio Crop oraz Bio Roots można używać w trakcie całej uprawy.
W ostatnich 2 tygodniach zbiorów roślina nie będzie wymagała tak wiele odżywiania jak we wcześniejszych tygodniach, sprawa polega na tym, by w ciągu 2 ostatnich tygodni obniżyć EC o parę dziesiętnych np. z 2,0 na 1,6, nie przestawać dawać pożywienia to końca uprawy, a więc nie przestawiać roślin na samą wodę, dopuszczalne jest jedynie obniżenie EC.

W trakcie uprawy nie mamy możliwości sterowania wszystkim, dodawanie wody to metoda sterowania, którą możemy dobrze opanować, dlatego zadbaj o to, by Twoje rośliny nie były ani za suche ani za mokre, niesie to ze sobą pewną trudność, należy kupić miernik zawartości wody, który jest dostępny za kilkadziesiąt euro w każdym dobrym sklepie. W przypadku używania tych mierników wilgoci przed użyciem "wyszoruj" je za pomocą gąbki (którą normalnie myjesz naczynia).

Problemy z EC mogą również powstać przez to, iż hodowca zbyt wysoko je ustawi lub ponieważ roślina zbyt mało przyswoiła, można to zawsze skontrolować pobierając tak zwaną próbkę kokosa; żeby ją pobrać należy postępować jak poniżej: weź 500 ml odmineralizowanej wody, napełnij kokosem, (zadbaj o to, by mieszanka do próbki była dobra tzn. z różnych warstw doniczki oraz z różnych miejsc ogrodu) do 750 ml, dobrze zamieszaj i zostaw żeby naciągał przez 24h, następnie można przefiltrować płyn przez filtr (do kawy), żeby później zmierzyć pH, a następnie EC.
Gdybyś chciał(a) zmierzyć różniące się wartości, spróbuj je skorygować wartość pH lub EC przez dolanie wody (zbiornik odzywki).

Ogólna zasada EC: To, co dodajesz w EC do rośliny, to to, co chcesz znaleźć z kolei w substracie (kokos), na przykład: hodowca daje roślinie nawóz o EC 2,0, on/ona po pobraniu próbki z kokosa uzyskuje z kolei EC o wartości 1,9, to najbardziej idealny obraz, roślina zabiera odrobinę więcej niż to, co jej się dostarcza.

Jeżeli w tym przykładzie w kokosie znaleziono by EC o wartości 2,4 wtedy należy podjąć właściwe działanie w celu zmniejszenia EC w zbiorniku odżywki z powrotem do np. 1,6 
(maks. różnica wartości EC pomiędzy turami podlewania to 0,2).

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl